Објавено на:

Новата шефица на Европарламентот за Македонија: Предлого чекавме

t

Новоизбраната претседателка на ЕП Роберта Мецола за бугарските медиуми ги коментира односите меѓу Бугарија и Република Македонија и најавува дека ќе се вклучи во барање излез од ситуацијата меѓу Скопје и Софија.

„Во тој поглед се придржувам до ставот на мнозинството од Европскиот парламент и мојот јазик нема да се разликува од моите претходници. Но, треба да најдеме излез од оваа ситуација, предолго чекавме. Ќе се обврзам и ќе зборувам до сите колеги, да видиме што може да се направи“, рече Мецола.

Мецола доаѓа од Малта а е дел од Европската народна партија. Ниту една од бугарските партии на власт не е дел од европската десница.

Најмладата претседателка на ЕП вчера дојде на чело на европскиот законодавен дом по смртта на нејзиниот предходниот Давид Сасоли.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претседателот на парламентот на Канада си даде…

Претседателот на парламентот на Канда си поднесе…

(Видео) Летаа шлаканици, искршени наочари и искината…

Навреди, закани, скршени наочари и еден пратеник…

Макрон “преживеа”: Не успеа гласањето недоверба во…

Француската влада денеска со мало мнозинство го…

Тепачка во турскиот парламент за време на…

Пратеник од опозицијата е хоспитализиран во Турција…

Парламентот на ЕУ ги поддржа Украина и…

Лидерите на ЕУ се во Брисел за…