Објавено на:

Нова драма во ЕУ – Орбан со ВЕТО: Унгарија нема да го поддржи ембаргото на рускиот гас и нафта

t

Унгарија нема да поддржи никакви санкции за руската нафта и гас, изјави денеска министерот за надворешни работи Петер Сијарто, повторувајќи го ставот на унгарската влада по тоа прашање.

„Испораките на руски гас во Унгарија пристигнуваат без никакви прекини“, изјави Сијарто на брифинг со новинарите во видеообраќање на неговиот фејсбук-профил, по разговорот што го имаше со неговиот турски колега во Анкара, пренесе „Ројтерс“.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ако Македонија не знае, Бугарија знае како:…

Во Кресна е отворена фото-документарна изложба посветена…

Џафери е убеден: Ќе добиеме датум за…

Во политичкиот дел на Програмата за парламентарна…

Паника во Србија, стигна заканувачко писмо: Водата…

Ново заканувачко писмо: Ги здруживме силите со…

Официјално: Финска и Шведска одредија датум за…

МНР на Финска: Потпишано барањето за влез…

Утврдена делегацијата за стратешки дијалог со САД:…

Владата на Република Македонија на денешната 45-та…