Објавено на:

Нова експлозија рано утринава во Луганск – евакурирани се повеќе од 30000 деца од областа

t

Нова експлозија одекна во Луганск, соопштија властите на ЛНР. Детонацијата се случила во складиштето за тролејбуси. Според властите на Луганската Народна Република, сите служби во моментов се на лице место со цел да се санираат штетите.
Според властите на Луганската Народна Република, сите служби во моментов се на лице место со цел да се санираат штетите.

Украинската армија го гранатираше местото Спартак во рамките на Доњецката Народна Република, соопшти Заедничкиот центар за контрола на прекинот на огнот.
Се наведува дека биле испукани пет мини од 82 милиметри.


Властите на ДНР не соопштија дали има повредени или жртви во гранатирањето, ниту дали е направена материјална штета.

ЛНР: Украинската армија минатиот ден го прекина примирјето 114 пати.

Повеќе од 31.000 деца се евакуирани од Донбас во Русија, изјави потпретседателката на Државната дума, Ана Кузњецова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Басурин: Можно е да има уште “Азовци”…

Заменик-началникот на милицијата на Доњецката Народна Република,…

(Видео) Хорор во Кабул: Во експлозија во…

Талибанците ја потврдија експлозијата во џамијата во…

Уапсен заменик-шеф на ОБСЕ во Луганск: Пренесувал…

Вработен во специјалната мониторинг мисија на ОБСЕ…

(Фото) Падна уште еден град во Доњецк:…

Руските сили ја презедоа контролата врз градот…