Нова закана за Земјата – НАСА потврди: Рекордно голема комета се движи кон нашиот Сончев систем

t

НАСА забележа рекордно голема комета која се движи во близина на Земјата.

Нејзиното ледено јадро е поголемо од кое било досега видено – со големина од околу 80 милји и 50 пати поголемо од срцето на повеќето познати комети. Исто така, се смета дека има маса од околу 500 трилиони тони – сто илјади пати помасивна од типичната комета пронајдена поблиску до Сонцето. – пренесува Индипендент.

И објектот, познат како C/2014 UN271 (Бернардинели-Бернштајн), брзо се движи во оваа насока. Патувајќи со 22.000 милји на час, тој се движи од работ на Сончевиот систем кон неговиот центар.

Сепак, би требало да бидеме целосно безбедни. Кометата нема да се приближи поблиску од милијарда милји од Сонцето – подалеку дури и од планетата Сатурн – и тоа нема да се случи до 2031 година.

Објектот е познат од ноември 2010 година, во тој момент тој бил на 3 милијарди милји од Сонцето или растојанието до Нептун. Оттогаш, истражувачите бараат да разберат повеќе за тоа, користејќи телескопи и во вселената и на Земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Планетата спасена: Вселенското летало на НАСА успешно…

Американската вселенска агенција (НАСА) доцна синоќа со…

Немаат среќа: НАСА повторно го откажува лансирањето…

НАСА ќе го откаже лансирањето на новата…

Ништо од лансирањето на ракетата на НАСА:…

Вторпат за пет дена НАСА го запре…

Инженерите се обидуваат да ја поправат: Повторно…

Инженерите на НАСА се обидуваат да го…

НАСА ќе лансира ракети од Австралија

Американската вселенска агенција НАСА е подготвена да…