Објавено на:

Нова закана од Москва: Шведска и Финска ќе се соочат со тешки последици ако влезат во НАТО

t

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков рече дека изборот на Финска и Шведска да се приклучат на воената алијанса на НАТО е грешка што ќе има далекусежни последици и ќе доведе до тоа радикално да се промени глобалната ситуација, пренесоа новинските агенции.

Рјабков рече дека Финска и Шведска не треба да имаат илузии дека Русија едноставно ќе ја трпи нивната одлука, пренесе Интерфакс.


Претходно, и претседателот Владимир Путин и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров предупредија дека ваквиот потег дополнително ќе ја влоши состојбата во регионот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…

Захариева: Западот го дели светот на оние…

Западните земји се уште имаат колонијален однос…

(Во живо) Тешка сообраќајна несреќа во Радишани

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва околу…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…