Објавено на:

Нова криза во најава: Индија планира ограничување на извозот на нафта во март

t

Индиските власти планираат да ги продолжат ограничувањата на извозот на дизел и бензин по фискалната година што ќе заврши во март за да го заштитат домашниот пазар, пренесува РТ.

Минатата година Индија ги принуди компаниите да направат еквивалент на 50% од извозот на природен гас и 30% од извозот на дизел за домашните купувачи, притоа наметнувајќи неочекуван данок на извозот на рафинирани горива, откако приватните фирми остварија огромни профити препродавајќи евтина руска нафта на европските пазари.

Државните рафинерии на нафта го понесоа товарот што беа принудени да продаваат повеќе на помалку-профитабилниот домашен пазар, бидејќи Indian Oil, Bharat Petroleum и Hindustan Petroleum претпреа комбинирани загуби од околу 2,25 милијарди долари во деветте месеци до декември, додека приватната Reliance забележа Добивка од 6,4 милијарди долари во истиот период.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Цените на нафтата над 90 долари за…

Цените на нафтата на светските берзи растат…

Сирија бара од САД да платат за…

Сирија ги повика ОН да преземат акција…

ХОРОР! Девојче (14) од Индија било групно…

Индија е потресена од случајот со групното…

Саудиска Арабија ќе продолжи да го намалува…

Саудиска Арабија ќе продолжи да го намалува…

Нов скок на цената на нафтата

Втора недела по ред цената на суровата…