Објавено на:

Нова мисија: Ердоган ќе ги “смирува” замрсените процеси на Балканот?

t

Ердоган во нова мисија: Дали Турција може да биде посредник во заплетканите балкански процеси?

Во надворешната политика на Турција, Балканот отсекогаш бил приоритетно прашање и тоа е случај и сега, и затоа не треба да чуди изјавата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека Анкара работи на воспоставување стабилност, соработка и просперитет на Балканот. вели Воислав Лалиќ, добар експерт за Турција.

За време на конференцијата на амбасадорите во Анкара, Ердоган укажа и на длабоките врски меѓу Турција и Балканот, а турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу најави дека турскиот претседател во септември ќе ги посети балканските земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ердоган тужи германски политичар: Го нарекол “канализациски…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поднесе кривична…

Македонија “не може”: Ердоган најде алтернатива на…

Најавата на Анкара дека ќе поднесе барање…

Шведска делегација оди во Турција: Ќе преговараат…

Делегација на шведското Министерство за правда ќе…

(Видео) Пендаровски: Да внимаваме на “малигните актери”…

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски преку…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…