Објавено на:

Нова мисија: Ердоган ќе ги “смирува” замрсените процеси на Балканот?

t

Ердоган во нова мисија: Дали Турција може да биде посредник во заплетканите балкански процеси?

Во надворешната политика на Турција, Балканот отсекогаш бил приоритетно прашање и тоа е случај и сега, и затоа не треба да чуди изјавата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека Анкара работи на воспоставување стабилност, соработка и просперитет на Балканот. вели Воислав Лалиќ, добар експерт за Турција.

За време на конференцијата на амбасадорите во Анкара, Ердоган укажа и на длабоките врски меѓу Турција и Балканот, а турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу најави дека турскиот претседател во септември ќе ги посети балканските земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Епа нема НАТО: Шведска го одби барањето…

Шведското државно обвинителство испрати соопштение до Врховниот…

Ердоган ќе ѝ ја крши кичмата на…

Турскиот претседател Таип Ердоган рече дека турската…

Турција: Финска и Шведска да ги исполнат…

Турција инсистира на тоа дека кандидатите за…

Турција згрме: Ќе преземеме мерки ако Грција…

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу…

Тепачка во турскиот парламент за време на…

Пратеник од опозицијата е хоспитализиран во Турција…