Објавено на:

Нова поддршка за Украина? Закажан разговор Бајден-Зеленски

t

Американскиот претседател Џо Бајден попладнево ќе разговара со украинскиот претседател Володимир Зеленски, соопшти Белата куќа.

Повикот е закажан за 10:45 часот по локлано време во Вашингтон „да разговараме за нашата континуирана поддршка за Украина поради руската агресија“.

Повикот доаѓа еден ден откако Бајден и други американски претставници изразија екстремна претпазливост на сигналите дека Русија ги намалува своите воени операции во близина на Киев, сугерирајќи дека чекаат да видат посилни знаци на деескалација пред да направат проценка за намерите на Москва.

Бајден истакна дека во меѓувреме, САД ќе продолжат да ги „држат силни санкциите“. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

(Видео) Прваче или претседател: Бајден се потруди…

Американскиот претседател, Џо Бајден се врати во…

Бајден вели: Санкциите против Русија влијаат и…

Соединетите држави и Европа знаеле дека воведувањето…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…