Објавено на:

Нова провокација од Литванија: Се забранува транзит на бетон, алкохол и дрво низ Калининград

t

Додека Москва се закануваше, Литванија не чекаше и воведе дополнителни мерки и забрани во согласност со директивата на ЕУ за спроведување на санкциите.

Стоките кои припаѓаат на хуманитарни цели или основни категории неопходни за живот се ослободени од санкции и блокади.

Многумина веруваат дека Русија би можела да реагира со продолжување на затворањето на најголемиот гасовод Северен тек 1 за повеќе од 10 дена при редовниот ремонт.

Калининград, руска ексклава која остана под руска контрола по распадот на Советскиот Сојуз, од сите страни е опкружен со членки на ЕУ и НАТО, првенствено Литванија и Полска, а преку Балтичкото Море е Шведска.

За снабдување, Русија се потпираше на железничкиот транспорт преку територијата на Литванија. Иако превозот на патници е дозволен по пат и железница, тоа не е случај за стоки.
Имено, од 17 јуни оваа ексклава е отсечена од мартичната држава Русија , па транспортот на стоки и материјали во моментов е возможен само со бродови, бидејќи Литванија, согласно одлуката на ЕУ, воведе санкции кон Русија поради нападот на Украина.

Расправијата околу изолацијата на Калининград ја тестира решеноста на Европа да ги спроведе санкциите, зголемувајќи ги стравувањата од ескалација и конфронтација со Русија, откако другите ограничувања ја принудија Москва да не ги плати долговите.

Европските претставници, со поддршка на Германија, побараа компромис за решавање на конфликтот на крајот на јуни. Сепак, извори за Ројтерс изјавија дека Литванија, поранешна советска република во која некогаш доминираше Русија, има сериозни резерви за да го направи она што може да се смета како отстапка за Москва.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Западот сака да ја распарчи Русија и…

Западните земји отворено повикуваат на распарчување на…

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

Ковачевски од ОН: Русија да се повлече…

Се наоѓаме пред голем предизвик, не очекува…

Вучиќ дециден: Србија нема да гласа за…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за српските…

Денот Д: Русија може да разгледа закон…

Советот на Руската Федерацијата може да разгледа…