Нова честитика од регулаторна: После 22 часот готивото повторно поскапува

t

Ниту вечерва граѓаните нема да можат да спијат поради новото поскапување на цената на горивата.

Како и во текот на вчерашниот ден, Регулаторна ја крие својата одлука како змијата нозете со цел да се избегнат редиците на автомобили пред бензиските пумпи како и недостатоците на гориво кои во изминатите денови се јавија на голем број бензиски пумпи ширум државата.


Вечерва горивото повторно се зголемува за околу 3 денари што значи дека вчерашната мерка на Владата на Димитар Ковачевски за намалување на цената на горивото за околу 10 денари со намалување на давачките не само што е веќе целосно анулирана туку горивото ќе биде поскапо и од цената пред оваа мерка да треба да стапи на сила.

И додека граѓаните мака мачат да ги наполнат резервоарите на своите автомобили Владата и Регулаторна очигледно имаат слух само за сопствениците на големите ланци на бензиски пумпи кои отворено се заканија дека ќе ја руинираат економијата.

-Ненадејното намалување на маржите за трговија со горива од 4.5 на три денари, односно за 33 отсто, што историски претставува најниска маржа за трговците, создаде непазарни услови кои ќе доведат до криза со снабдувањето со нафта и нафтени деривати. Имајќи ја предвид нагласено тесната поврзаност на редовната испорака на горивата со нормалното функционирање на општеството, постои сериозен ризик за целосна блокада на економијата, не само на краток, туку и на подолг рок, велат од Макпетрол

Макпетрол предупредува дека ваквото намалување на маржата може да принуди одредени трговци да престанат да продаваат гориво, а таа опција „сериозно ја разгледуваат“ и во најголемата нафтена компанија.

„Ваквите мерки, кои што регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на РСМ и останатите институции ги носат без никаква консултација со трговците, во овој случај тие со нафта и нафтени деривати, се несоодветни на глобалната криза од која што особено се зафатени компаниите што се занимаваат со снабдување гориво. Овој сектор изминативе недели веќе работи со загуба поради несоодветната методологија за пресметка, што доведува набавните цени да се повисоки од постоечката малопродажна. Со дополнителното намалување на маржите, загубите ќе бидат огромни. Укажуваме дека тоа може да принуди одредени трговци да престанат да продаваат гориво, а тоа е опција која што и ‘Макпетрол’ сериозно ја разгледува“, соопштија од нафтената компанија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…

Захариева: Западот го дели светот на оние…

Западните земји се уште имаат колонијален однос…

(Во живо) Тешка сообраќајна несреќа во Радишани

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва околу…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…