Објавено на:

Новинарот што го интервјуираше Зеленски: Тој е искрен и емотивен, има поддршка од народот

t

Александар Васовиќ, новинар во „Ројтерс“ е еден од ретките што имаше можност да разговара со претседателот Володимир Зеленски откако почна војната во Украина. За шефот на Украина вели дека му оставил впечаток на лидер кој е подготвен за борба.

Ми делуваше уморно, доста е емотивен во настапот, имам впечаток дека верува во тоа што го зборува и дека е искрен. Тој успеа во она што ретко на кој политичар му успева – да ја добие поддршката на јавноста, да собере поддржувачи околу себе и да дејствува како претседател на сите, вели Васовиќ.


Додава и дека ја слушнал реченицата што му оставила впечаток: „Можеме да пцуеме внатре во државата, но сега кога сме нападнати однадвор сите заедно мораме да се спротивставиме“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Ситуацијата во Донбас e навистина многу…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја оквалификува ситуацијата…

Зеленски: На истокот дневно гинат по 100…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски соопшти дека во…

Путин до Зеленски: Ако продолжите вака Украина…

Путин ја нарече тешка одлуката за специјална…

Зеленски: Сигурен сум дека наскоро ќе можам…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во нова видео…

(Видео) Зеленски се обрати на митинзите за…

Митинзи против руската агресија се одржаа во…