Објавено на:

Новинарот што го интервјуираше Зеленски: Тој е искрен и емотивен, има поддршка од народот

t

Александар Васовиќ, новинар во „Ројтерс“ е еден од ретките што имаше можност да разговара со претседателот Володимир Зеленски откако почна војната во Украина. За шефот на Украина вели дека му оставил впечаток на лидер кој е подготвен за борба.

Ми делуваше уморно, доста е емотивен во настапот, имам впечаток дека верува во тоа што го зборува и дека е искрен. Тој успеа во она што ретко на кој политичар му успева – да ја добие поддршката на јавноста, да собере поддржувачи околу себе и да дејствува како претседател на сите, вели Васовиќ.


Додава и дека ја слушнал реченицата што му оставила впечаток: „Можеме да пцуеме внатре во државата, но сега кога сме нападнати однадвор сите заедно мораме да се спротивставиме“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…

(Видео) Се додека сте живи постои силен…

По враќањето од фронтот на југот на…

Зеленски со тајни наредби од Западот: Еве…

Економските штети што овие европски земји ги…