Нови ветришта дуваат од Софија?! – Петков рачно го напишал планот за симнување на ветото на пат кон Киев

t

Пратеникот во бугарското Народно собрание, Станислав Балабанов од партијата Има таков народ која реши да излезе од бугарската влада, во емисијата „Лице в лице“ на БТВ покажа рачно напишан план за тргање на ветото и европската интеграција на Македонија.

Балабанов тврди дека станува збор за ракопис на Кирил Петков и тврди дека премиерот го „нацртал“ за време на нивното заедничко патување со воз за Киев.

Коментирајќи го наводниот план на Петков, пратеникот вели дека е безобразно што прво се планира укинување на ветото, а потоа на ред доаѓа исполнувањето на обврските на Македонија.

– Подготвен сум да седнам на детектор за лаги во врска со оваа белешка, а во Бугарија има и добри графолошки експерти кои можат да докажат дека овој ракопис е на премиерот – вели Балабанов.

Пратеникот вели дена не може да молчи за ова, особено откако пред еден месец добил ќерка.

– Поради неа не можам да молчам, не е убаво и не е морално, затоа што ќе го воспитувам ова дете … Особено кога е во прашање историјата на Бугарија. Очигледно имаме проблем што никој во историјата нема да ни го прости – вели Балабанов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шредер го тужи парламентот поради одземени привилегии

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер го тужи…

Биле во автомобил, а соседот со пиштол…

На 09.08.2022 во 15.00 часот во Полициска…

Јотова: Ситуацијата со Македонија е комплицирана, секој…

Потпретседателката на Република Бугарија Илијана Јотова им…

Се преземаат мерки за справување со мајмунските…

Мајмунските сипаници не треба да ги загрижуваат…

Русија и Иран подготвуваат размена на борбени…

Русија и Иран наводно подготвуваат голема размена…