Нови детали: Вучиќ требало да биде yбиeн со снajпер на јавен собир или со пресретната колона

t

Атентатот на српскиот претседател Александар Вучиќ бил нарачан од Јужна Америка, а егзекуцијата требало да се изврши во првата половина на февруари од снајперист, поранешен воен специјален агент кој, според Европол, претходно извршил „црни операции“. за мафијата и западните служби!?! , пишува „Информер“

Станува збор за доверливи информации до кои дошла полиција на земја од ЕУ и ја доставила до српското МВР на 14 јануари.Се наведуваат бројни податоци – имиња на заговорници, имиња и адреси на фронт фирми кои учествувале во набавката и транспортот на оружјето што требало да се искористи за убиството, како и бројни други детални информации за планот за ликвидација нашиот шеф.

Според Европол, убиството на претседателот на Србија директно го наредил водачот на озлогласениот „кавачки клан“, Радоје Звицер, кој според разузнавачките податоци моментално се наоѓа во Јужна Америка, најверојатно во Колумбија. Тој ангажирал поранешен воен специјален агент за убиството преку посредник.

– Според Европол, атентаторот веќе извршил таканаречени „црни операции“ за мафијата и западните служби. За оваа работа му ветиле хонорар од еден милион долари, плус сите трошоци и логистика. Детално е планирано и негово извлекување од Србија по атентатот и „трајно сместување“ во јужноамериканска држава – јавува соговорникот на Информер кој е запознаен со извештајот на Европол.

Се разработувале два плана.

Едниот план бил тоа да се направи на јавен собир, а другиот беше да се пресретне колоната на Вучиќ и да се оспори сообраќајот по што ќе биде ликвидиран

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петковиќ: Изјавите на Курти дека ЗСО никогаш…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија…

АИ: Жал ни е, но стоиме на…

Организацијата за човекови права „Амнести интернешнл“ (Amnesty…

Курти вели: Блокадата на патиштата на северот…

Косовскиот премиер Албин Курти во интервју за…

Почина великанот на македонската архитектура Петар Муличковски

Еден од великаните на македонската архитектура Петар…

Русија ги намалува можностите за инвеститорите од…

Руската централна банка денеска објави серија мерки…