Нови дојави за бомби во главниот град на Србија: Евакуирани се училишта, градинки..

t

На електронските адреси на пет училишта во Белград утринава пристигнале пријави за поставена бомба, a во едно училиште е потврдено дека се работи за лажна пријава, соопшти Министерството за образование, наука и технолошки развој.

Како што се наведува, пријави се добиени во Медицинското училиште во Звездара, 13-та белградска гимназија, гимназијата „Бараево“ и на адресите на двете основни училишта „Павле Поповиќ“ во Враниќ и „Бранислав Нушиќ“ во Вождовац дознава Данас.

Учениците од училиштето „Павле Поповиќ“ во Враниќ се вратени на настава, откако српското МВР утврдило дека се работи за лажна пријава.

Пријавата стигнала и во гимназијата „Патријарх Павле“, потврди за Данас директорот на тоа училиште Јасмин Николовски.

Тој вели дека на адресата на училиштето стигнал мејлот кој е истакнат на веб-страницата на гимназијата и дека веднаш потоа децата ги изнесле надвор и ги испратиле дома, а втората смена ќе оди на настава нормално.

Николовски вели дека во училиштето има полициски екипи и дека увидот е при крај. Од летово процедурата е променета, па сега е известена локалната полициска станица, чии членови вршат увид во училиштето.

Како што е објавено на социјалните мрежи, учениците и наставниците се евакуирани од училиштето и сите се пред училиштето.

Директорот на 13-та белградска гимназија Бојан Вучковиќ за Данас потврди дека дојавата за поставената бомба стигнала на училишниот мејл во 8:49 часот.

Вучковиќ вели дека училиштето веднаш било евакуирано и дека ја известил полицијата.

– Службеници од локалната полиција дојдоа и извршија увид во училиштето и утврдија дека пријавата е лажна. Учениците изгубија еден час и се вратија на час – вели Вучковиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По десет години затвор во Шпанија, водачот…

Вечерва после 20:00 часот на белградскиот аеродром…

(Видео) ХОРОР во Приштина: Бремена жена изрешетана…

Бремена жена на возраст од околу 35…

Христијаните веќе не се мнозинство во Англија…

Англија и Велс повеќе не се мнозински…

Ковачевски: Штајнмајер го цитираше Конески – Има…

Политиката што ја спроведуваме ги брани интересите…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…