Објавено на:

Нови информации за состојбата на Папата Франциско – останува во болница

t

Папата Франциско има респираторна инфекција и ќе мора да помине „неколку дена“ во болница во Рим, соопшти Ватикан.

Папата има потешкотии со дишењето во последните денови, но нема ковид, се додава во соопштението, а пренесува Би-би-си.

Во соопштението се вели дека инфекцијата „ќе бара неколкудневна соодветна болничка медицинска терапија“.

„Папата Франциско е трогнат од бројните добиени пораки и изразува благодарност за блискоста и молитвите“, се додава во напишаното.

Во средата наутро тој претседаваше со својата неделна општа аудиенција на плоштадот Свети Петар. Иако изгледаше дека е добро расположен, беше виден како прави гримаса додека му помагаа да влезе во возилото, пренесува AFP.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови информации за состојбата на Папата Франциско…

Папата Франциско има респираторна инфекција и ќе…

Ќе се изненадите: Што треба да се…

Слабеењето никогаш не е лесен процес и…

Сенатот гласаше за укинување на правото на…

Сенатот денеска во двопартиска усогласеност гласаше за…

Доаѓаат Лазарова сабота, па Цветници: Што треба…

На 8 април е Лазарова сабота, еден…

По аферата со прислушкувањето од Грци им…

Им се должи едно големо извинување на…