Објавено на:

Нови истражувања: Нетрпеливоста помеѓу трите народи во БиХ никогаш не била поголема

t

Нетолеранцијата меѓу Србите, Бошњаците и Хрватите во БиХ не била поголема со години, се вели во извештајот на УНДП во БиХ насловен „Социјална вклученост во БиХ“, во кој се додава дека социјалната кохезија на трите нации паднала за само десет години (2009-2019). ) во просек за речиси 30 проценти.

Коментирајќи го овој извештај, социолозите за бањалучки “Независне новине” оценуваат дека најодговорни за ваквата состојба се политичарите. Речиси е невозможно во БиХ да помине еден ден, а да не се слушнат или прочитаат „отровните политички стрели“ кои меѓусебно ги вперуваат јавните функционери, од меѓусебни обвинувања, повикувајќи на одговорност за лошата состојба во земјата, до тоа што државата е целосно нефункционална..

Граѓаните го слушаат и апсорбираат сето тоа, па не е чудно што во извештајот на УНДП се наведува дека повеќе од 70 отсто од анкетираните Бошњаци во 2019 година изјавиле дека немаат пријатели меѓу српскиот и хрватскиот народ, а статистиката е иста кога станува збор на Србите, пренесува Танјуг.

Од друга страна, пишува весникот, извештајот покажува дека Хрватите имаат убедливо најмала интеракција со другите два народа, бидејќи повеќе од 90 отсто од нив изјавиле дека немаат пријатели меѓу Србите и Бошњаците.

Иван Шијаковиќ, професор на Катедрата за социологија на ФПН во Бања Лука, не се сомнева дека политичарите и нивната реторика се одговорни за овие факти. „Посебно некои политичари кои всушност се на некои позиции од војната и живеат на таа основа и својот политички живот го засноваат на основа на поттикнување омраза кон другата страна. Сигурна карта е да излезат пред гласачите“, вели Шијаковиќ за Независне. Покрај политиката, друга причина, посочува, е сиромаштијата во БиХ, која не е искоренета во изминатите 25 години.

Владимир Васиќ, социолог од источно Сараево, како многу важна причина ја наведува граѓанската војна во БиХ, од кога, посочува, ниту една нација не закрепнала. Невозможно е, вели, да не се слушаат меѓусебни провокации по таа основа, а единствено решение е конечно да се оддалечат од тоа сите три страни. Но, во овој момент и врз таа основа политиката владее со свеста на граѓаните.

„Кога ја гледаме средната класа, тогаш ситуацијата е горе-долу иста, сите сме оптоварени со некои економски и социјални проблеми и оставаме помалку простор за меѓуетничка нетрпеливост. „Но, кога ќе погледнеме во тие повисоки инстанци, тогаш тие меѓуетнички судири се користат за некаква општа социјална манипулација“, рече Васиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дојави за бомби во судовите во Сараево

Дојави за бомби денеска добија Кантоналниот суд…

БиХ и понатаму ќе добива руски гас

Во БиХ секој ентитет ги договара испораките…

Лиз Трас: Ја обучуваме армијата на БиХ…

Министерката за надворешни работи на Велика Британија,…

Невреме во Босна: Откажани летовите од аеродромот…

Поради лошото време откажани се некои летови…

Борис Џонсон ја спореди Украина со Босна:…

Британскиот премиер Борис Џонсон вели дека е…