Објавено на:

Нови мерки за штедење во Германија: Јавните згради нема да се загреваат на повеќе од 19 степени, нема да се осветлуваат спомениците

t

Германија го ограничува греењето на јавните згради на 19 степени во услови на енергетска криза!

Германскиот министер за економија Роберт Хабек најави нови регулативи за заштеда на енергија во петок – поради стравувањата од недостиг, како резултат на застојот со Русија.

На јавните згради ќе им биде дозволено да се загреваат само до максимални 19 степени Целзиусови, зградите и спомениците повеќе нема да бидат осветлени ноќе и рекламните инсталации нема да бидат осветлени, изјави Хабек за весникот SZ.

„Потребни се и повеќе заштеди во светот на работата“, додаде тој, без да даде дополнителни детали. За мерките за штедење е планиран почетен период од шест месеци

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На кое дереџе дојде Германија? Безбедносните органи…

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот…

Германија “по стапките” на Македонија: Огромно поскапување…

Сопствениците на печки на дрва или пелети…

Трамп: Германија наскоро би можела да престане…

Германија наскоро би можела да престане да…

Зеленски ја попари Германија: Можеби не сакаат…

Одбивањето на Берлин да го снабдува Киев…

Димитров: Зимата ќе ја крпиме ден за…

Точно е дека Владата и претставниците беа…