Објавено на:

Нови предвидувања: Три можни сценарија за ексалација на конфликтот на Украина и почеток на војна НАТО-Русија

t

Минатата недела министрите на НАТО се состанаа во Брисел за да разговараат за тоа како и колку воена опрема да испорача на Украина.

Задачата на НАТО од почетокот на војната беше да и обезбеди на Украина доволна воена поддршка за да ја одбрани земјата, но да избегне вклучување во конфликт и војна со Русија.


На Украина и се потребни тенкови, борбени авиони, беспилотни летала и модерни системи за воздушна одбрана за да се спротивстави на руските воздушни напади, кои постојано го трошат стратешкото гориво на Украина и другите основни производи.

Што точно ги запира земјите од НАТО? Одговорот е јасен – можна ескалација.

Постои опасност Русија да прибегне кон употреба на тактичко нуклеарно оружје или конфликтот да ги премине границите на Украина и да се претвори во поширока европска војна. Ова е добро познато на Запад и влогот е опасно голем.

Украина доби воена помош од повеќе од 30 земји, вклучувајќи 1 милијарда евра од ЕУ и 1,7 милијарди долари од САД. Досега, испораките беа ограничени на оружје, вклучително и противтенковски и противвоздушни ракетни системи, муниција и одбранбена опрема.

Членките на НАТО стравуваат дека снабдувањето со потешка офанзивна опрема – тенкови и борбени авиони – може да доведе до директен воен конфликт со Русија.

На почетокот на војната, претседателот Путин го потсети светот дека Русија е нуклеарна сила и дека ги става своите стратешки нуклеарни одвраќања во состојба на готовност. Соединетите Американски Држави не го следеа примерот на Русија, бидејќи не нашле никакво движење на руските нуклеарни боеви глави од бункерите каде што се складирани. Но, Путин ја пренесе својата порака до западните земји. Во суштина, тој рече: „Русија има огромен нуклеарен арсенал, па немојте да мислите дека можете да ни се заканувате“.

Сепак, секое ново злосторство извршено од руските војници ја зајакнува решителноста на НАТО. Чешка е првата земја од НАТО што испрати тенкови во Украина, иако навидум застарени Т-72 од советската ера. Словачка ги испраќа своите противвоздушни ракетни системи С-300 од советско производство. На почетокот на војната, таквите чекори изгледаа крајно ризични.

Британскиот пратеник Тобијас Елоуд, кој претседава со парламентарната комисија за одбрана, е еден од оние кои мислат дека Путин блефира кога зборува за нуклеарно оружје. Тој рече дека НАТО треба да направи повеќе.

„Бевме премногу претпазливи во однос на системите за оружје што бевме подготвени да ги обезбедиме“, рече тој. „Потребен ни е поодлучен пристап. На Украинците им даваме доволно за да преживеат, но не и да победат. Таа ситуација треба да се промени“.

Како точно може руско-украинската војна да ескалира во поширок паневропски конфликт во кој е вклучен и НАТО?

Постојат неколку потенцијални сценарија кои несомнено ги возбудуваат западните министерства за одбрана.

Еве само три од нив:

  1. Доколку противбродскиот проектил на НАТО истрелан од украинските сили во Одеса погоди и потопи руски воен брод во Црното Море, при што би загинале околу 100 морнари и десетици маринци. Бројот на загинати ќе биде доволно голем за да го принуди Путин да реагира во една или друга форма.
  2. Доколку Русија изврши ракетен напад врз конвој со воена опрема што се движи кон Украина од страна на земја на НАТО како Полска или Словачка. Доколку има жртви од страна на НАТО, тоа може да го активира членот 5 од Повелбата на НАТО, што ќе предизвика целата Алијанса да застане во одбрана на нападнатата земја.
  3. Ако среде жестоки борби во Донбас експлодира експлозија во индустриска постројка, испуштајќи отровни гасови. Ова се случувало и порано за време на војната, но нема извештаи за жртви. Ако бројот на жртвите е висок како во Гута, каде Сирија користи отровен гас, и ако се утврди дека руската војска го сторила тоа намерно, НАТО ќе биде принуден да одговори.

Сосема е можно ниту едно од овие сценарија да не се оствари. И додека западните земји покажаа редок степен на единство како одговор на руската инвазија, постојат шпекулации дека тие едноставно реагираат на настаните и немаат јасна стратегија за иднината.

„Поважното стратешко прашање е она што го прави нашата влада: управување со кризи или вистинска стратегија“, рече висок британски воен претставник, кој одби да биде именуван. „Се обидуваме да и помогнеме на Украина на кој било начин без Трета светска војна. Проблемот е што Путин е подобар играч на покер од нас.

Тобијас Елоуд се согласува со ова толкување: „Русија е многу ефикасна во заканата за ескалација. И ние се плашиме. Ја изгубивме способноста да го контролираме степенот на ескалација“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кога Србија ќе влезе во ЕУ ќе…

Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека кога…

Официјално: Луганск е под целосна контрола на…

Министерот за одбрана Сергеј Шојгу му пријавил…

Рама потврди: Дел од новото пристаниште во…

Албанскиот премиер Еди Рама потврди дека дел…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…

Русите гневни: Украина го ганатира Белгород, има…

Најмалку три лица загинаа, а десетици станбени…