Објавено на:

Нови тензии – Премиерот на Австралија ја обвини Кина: Се мешаат во нашите внатрешни работи

t

Австралискиот премиер ја обвини Кина за мешање во надворешната политика, откако неговиот министер за внатрешни работи рече дека објавувањето на безбедносниот договор од страна на Пекинг со блиските Соломонски Острови било темпирано да влијае на изборите во земјата, пишува Ројтерс.

Со оглед на тоа што повеќето анкети покажуваат дека конзервативната коалиција на Скот Морисон оди кон пораз на изборите на 21 мај, тој се обиде да ги истакне своите легитимации за националната безбедност, како што е строгиот пристап кон Кина.

„Многу сме свесни за влијанието што кинеската влада сака да го има во оваа земја“, изјави Морисон за новинарите во Тасманија. „Постои форма за странско мешање во Австралија“.

Тој говореше за изјавата на министерката за внатрешни работи Карен Ендрјус дека времето на откривање на Кина за нејзиниот неодамнешен договор Соломон е форма на странско мешање во изборите во Австралија.

Кина соопшти дека пактот не бил насочен кон ниту една трета страна и ја повика Австралија „да ги почитува суверените и независните избори направени од Кина и Соломонските Острови“.

Веста за безбедносниот пакт со оваа пацифичка нација предизвика загриженост за изгледите за кинеско воено присуство на помалку од 2.000 километри (1.200 милји) од австралиските брегови, ставајќи ги напорите за национална безбедност на коалицијата на Морисон во слаба светлина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Гаспром“ постави нов рекорд во испораката на…

На 25 ноември рускиот гасен гигант „Гаспром“…

Трилатерална средба за обнова на соработката помеѓу…

Министрите за надворешни работи на Јужна Кореја,…

Кинеската морнарица се брка со американскиот разурнувач

УСС Хопер „нелегално навлегол“ во кинеските води,…

Кинеските болници преплавени со тешки случаи на…

Mycoplasma pneumoniae предизвикува бран тешки заболувања кај…

Стејт департмент: САД се согласни Кина да…

Соединетите Држави „би ја поздравиле Кина да…