Нови 318 случаи на коронавирус во Македонија

t

Направени се 2.358 тестови, а регистрирани се 318 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 166, Битола – 24, Велес и Прилеп – по 18, Кичево – 14, Куманово – 12, Кавадраци и Охрид – по 10, Ресен – 9, Гостивар – 6, Тетово – 5, Дебар – 4, Кочани, Гевгелија и Неготино – по 3, Радовиш, Крива Палнака, Богданци и Демир Хисар – по 2, Штип, Струмица, Струга, Валандово и Виница – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (318), регистрирани се 43 реинфекции.


Регистрирани сe 468 оздравени пациенти од: Скопје – 268, Куманово – 24, Велес – 22, Прилеп – 21, Кавадарци – 20, Битола – 18, Тетово – 16, Ресен – 11, Кичево и Гевгелија – по 10, Охрид, Гостивар и Штип – по 6, Неготино и Струга – по 5, Струмица – 4, Кочани, Радовиш, Крива Паланка, Виница и Кратово – по 2, Богданци, Демир Хисар, Берово, Макендонски Брод, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 7 починати лица од: три починати лица од Скопје (73г, 84г и 87г) и по едно починато лице од Куманово (67г), Охрид(68г), Штип(71г) и Кавадарци (56г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 6 починати лица од: Гевгелија(2), Струга(1), Неготино(1), Прилеп (1) и Велес (1).
Починатите лица се на возраст од 58г. до 85г. Лицата се починати во период од 11.02. до 05.03.2022. Од пријавените починати лица, 2 се починати во болнички услови и 4 лица се починати во домашни услови. Сите починати лица (13), се со регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.358 тестови преку: ИЈЗ-273, ЦЈЗ Скопје-49, ЦЈЗ Битола-95, ЦЈЗ Прилеп-52, ЦЈЗ Тетово-2, ЦЈЗ Куманово-49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-14, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–141, Жан Митрев (Филип Втори)-37, Авицена-51, Биотек-60, Систина-45, лабораторија Лаор-59, Синлаб-10, Ремедика-13, Плодност-23, Генеа-10, Никоб Лаб-157, ВФВ Медикал-37, Ели Медика-14, Ројал Медика–4, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–15, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.125.

Досега во земјата се направени вкупно 1.915.369 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 300.714, бројот на оздравени пациенти е 289.532, на починати е 9.117 а бројот на активни случаи изнесува 2.065.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 140429, Активни 1148
Куманово 16352, Активни 90
Битола 14411, Активни 125
Прилеп 13719, Активни 121
Тетово 13372, Активни 63
Кавадарци 10237, Активни 71
Велес 9560, Активни 94
Гостивар 9477, Активни 32
Охрид 8558, Активни 41
Штип 7927, Активни 19
Струмица 7921, Активни 13
Кичево 5473, Активни 41
Кочани 4993, Активни 15
Струга 4659, Активни 14
Гевгелија 4294, Активни 25
Неготино 3626, Активни 16
Ресен 2628, Активни 37
Свети Николе 2606, Активни 4
Радовиш 2487, Активни 12
Крива Паланка 2388, Активни 13
Делчево 1900, Активни 0
Дебар 1654, Активни 14
Берово 1631, Активни 4
Валандово 1462, Активни 5
Виница 1355, Активни 7
Пробиштип 1258, Активни 3
Богданци 1009, Активни 6
Кратово 943, Активни 8
Крушево 910, Активни 3
Демир Хисар 818, Активни 10
Македонски Брод 732, Активни 3
Демир Капија 583, Активни 5
Македонска Каменица 521, Активни 2
Пехчево 482, Активни 1
Дојран 339, Активни 0

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…

Захариева: Западот го дели светот на оние…

Западните земји се уште имаат колонијален однос…

(Во живо) Тешка сообраќајна несреќа во Радишани

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва околу…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…