Ново зголемување на цените на горивата од полноќ

t

Цената на бензините и на дизелот останува иста, само Екстра лесното масло за домаќинство се зголемува за два денари за литар, одлучи попладнево Регулаторната комисија за енергетика.

Со тоа, од полноќ, Екстра лесното масло за домаќинство ќе се продава по цена од 75,5 денари за литар. Еуросупер БС-95 останува со цена од 79 денари за литар, Еуросупер БС-98 со цена од 81 денар за литар и дизелот со цена од 77 денари за литар. Останува иста и цената на мазутот – 52,354 денари за литар.

Со најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,54 проценти во однос на вчерашната одлука.  (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

РКЕ утре ќе одлучува за нови цени…

Регулаторната комисија за енергетика утре ќе одлучува…

Нови цени на горивата од утре!

Утре Регулаторната Комсиија за Енергетика ќе ги…

СДСМ: Мерките даваат резултати, се намалува цената…

Владата предводена од СДСМ и претседателот Димитар…

Цените повеќе од европски, платите помалку од…

Трошоците на животот во октомври 2022 година,…

Одете пеш: Ново зголемување на цените на…

Цената на бензините од ноќеска на полноќ…