Нов земјотрес ја погоди Турција

t

Нов земјотрес денес ја погоди централна Турција.

Земјотресот бил со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала, а е регистриран на длабочина од 10 километри.

Според ЕМСЦ, епицентарот на земјотресот бил на 56 километри од Кахараманмараш, еден од најтешко погодените градови во јужна Турција. Овој град беше еден од најтешко погодените на 6 февруари, кога Турција беше погодена од два разорни земјотреси со јачина од 7,7 и 7,8 степени според Рихтеровата скала.

Според последните податоци, бројот на жртви во Турција и Сирија надмина 41.000, но се стравува дека тоа не е конечната бројка. Спасувачите од Турција, но и од другите делови на светот сè уште се обидуваат да најдат преживеани под урнатините.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поминат првиот филтер: Парламентарна комисија од Турција…

Комисијата за надворешни работи при турскиот Парламент…

Голема благодарност од Ердоган: Никогаш нема да…

Турција никогаш нема да ја заборави солидарноста…

Црвениот крст на РМ му додели признание…

Црвениот крст на Република Македонија денеска на…

БРАВО хумани луѓе! Црвен Крст собра еден…

Црвениот крст на РМ со свечен чин…

103 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ќе ѝ требаат на…

Штетите предизвикани од катастрофалните земјотреси во Турција…