Нов земјотpec во Македонија

t

Регистриран земјотрес со интензитет од 3,0 степени според Рихтер во Македонија.

Епицентарот на земјотресот е на 15 километри југоисточно од Битола, на длабочина од 2 километри.


Вчера во 22:43 часот силен земјотрес од 5.6 степени по Рихтер ја потресе Битола. Епицентарот на неколку километри од Лерин, во непосредна близина на македонско-грчката граница. Битолчани, особено оние во зградите, вознемирени и во паника излегоа од своите домови на улица. Околу полноќ невообичаена раздвиженост во градот, редици од автомобили на бензинските пумпи. Некои полнеа гориво за да ја поминат ноќта во автомобилите, имаше и такви кои заминаа надвор од градот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маричиќ: Должност ни е да дадеме шанса…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во вечерашното…

Османи: Особено ги ценам француските напори за…

Остварена средба со висока делегација од француското…

Македонија се соочува со негативни демографски трендови

Актуелните демографски трендови во РС Македонија не…

Османи: Претставена е успешната приказна на Македонија…

Руската агресија, исфрлањето на Русија од Организацијата…

Политиката и економската ситуација ги бркаат младите…

Политичката криза и лошата економска состојба се…