Објавено на:

Нов извештај на Велика Британија: Лукашенко распоредува специјални сили!

t

Британското министерство за одбрана соопшти дека рускиот сојузник Белорусија најави распоредување на сили за специјални операции долж границата со Украина, пренесуваат медиумите.

Британското министерство за одбрана, како што пишуваат, известува за зголемување на активноста меѓу белоруските вооружени сили.


Во дневниот извештај, министерството соопштило дека рускиот сојузник, Белорусија има најавено распоредување на сили за специјални операции долж границата со Украина, како и единици за воздушна одбрана, артилерија и ракетни единици на полигоните за обука на западниот дел на земјата“, било наведено во извештаите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белорусија добива ракетен пакет од Русија

Русија во следните месеци ќе и достави…

Украинска армија: „Масовно“ бомбардирање од Белорусија врз…

Северниот пограничен регион на Украина Чернигов беше…

Литванија предупредува: На НАТО му треба „видлив“…

Претседателот Гитанас Науседа изјави за ПОЛИТИКО дека…

Сојузот на Русија и Белорусија се протега…

Сојузот меѓу Русија и Белорусија се протега…

Белорусија продолжува со процесот на верификација на…

Белоруското Министерство за одбрана денеска соопшти дека,…