Нов излив на искреност од Пендаровски: И да ја нападнат Македонија со летало не можеме да го срушиме – Друг ни го чува небото

t

За падот на дронот од Украина во Хрватска се води истрага и во НАТО Алијансата, настрана од кривичната која се води во Хрватска, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју во ТОП ТЕМА.

За денешниот дрон вели дека тој е помал од малите авиони, има мала рефлексија на радарите и лета ниско.


-Македонија има системи, сепак тие не се доволни, а нашето небо го обезбедуваат други држави кои имаат подобри системи, вели Пендаровски.

-Македонија сама не може да детектира таков дрон и не би можеле да го срушиме на време, сепак во вакви  судири каде голема земја напаѓа исто така голема територија како Украина можни се намерни и ненамерни случаи, вели претседателот Пендаровски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пендаровски по повод 16 Мај: Да создаваме…

Овој датум нè потсетува дека нема простор…

(Видео) Срушен уште еден дрон како тој…

На социланите мрежи во средата се појави…

Украинската служба за вонредни состојби се потсмева…

Украинската државна служба за вонредни состојби на…

Средба на претседателот Стево Пендаровски со австриската…

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими Каролине…

Противвоздушната одбрана спие: Дрон падна и во…

Во јужниот дел на Косовска Митровица нешто…