Објавено на:

Нов инцидент: Германски ловци пресретнале руски авион

t

Германски борбени авиони пресретнале руски извидувачки авион над Балтичкото Море и го придружувале сѐ додека не излегол од германска територија, објавија германските медиуми.

„Руски извидувачки воен авион е забележан во близина на островот Руген, по што два „Еурофајтер“ авиони полетале од базата Лага кај Росток и го придружувале рускиот авион до заминување од германска територија“, потврди агенцијата ДПА.

Дополнително беше потврдено дека леталото „се приближувало кон германскиот воздушен простор“, но дека го променило правецот по полетувањето на германскиот авион. Инцидентот се случил во саботата, јавуваат германските медиуми.

Во меѓувреме, данската влада го покани рускиот амбасадор во земјава на информативен разговор поради неодамнешното влегување на руски воен авион во данскиот воздушен простор над балтичкиот остров Борнхолм. Во истиот лет рускиот авион го нарушил и шведскиот воздушен простор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјотрес ги стресе Турција и Грција

Земјотрес ја погоди Турција, а истиот го…

Столтенберг: Оружјето за Украина е патот кон…

На Украина ѝ треба повеќе оружје бидејќи…

Џанет Јелен: Ограничувањето на цената на руската…

Ограничувањето на цената за руската нафта донесена…

Украинскиот конфликт е „словенска братска војна“, вели…

Украинскиот конфликт е соочување меѓу две словенски…

Ива Матиќ- првата жена пилот во Македонија…

Луѓето треба да се ценат според квалитетите…