Објавено на:

Нов конфликт на повидок? Северна Кореја истрела ракети кој Јужна Кореја

t

Северна Кореја истрела две крстаречки ракети во вторникот наутро, соопшти јужнокорејската војска.
Лансирањето го анализираат разузнавачките власти на Јужна Кореја и САД.

Тоа се случува откако Северна Кореја ги засили своите ракетни тестови овој месец, велејќи дека ќе ја зајакне својата одбрана против САД и ќе го оцени „рестартирањето на сите привремено прекинати активности“, пренесува државниот медиум KCNA.

Доколку стестовите се успешни, проектилите истрелани во вторник ќе ја одбележат петтата ваква акција оваа година од страна на режимот на Ким Џонг Ун.

На 17 јануари Пјонгјанг тестираше „тактички наведувани ракети“, кои се балистички ракети со краток дострел, соопшти KCNA.
Северна Кореја тврдеше дека има успешно тестирано хиперсонични ракети на 5 и 11 јануари, а потоа се претпоставуваше дека се балистички ракети со краток дострел од железнички вагон на 14 јануари.

Меѓународното право на Пјонгјанг му забранува да развива балистички ракети и нуклеарно оружје.

По тестирањето на железничкиот автомобил, портпаролот на Министерството за надворешни работи на Северна Кореја ги опомена САД за нивниот став против развојот на оружјето на Пјонгјанг.

„Ако САД усвојат таков конфронтациски став, КНДР ќе биде принудена да преземе посилна и сигурна реакција на тоа“, рече портпаролот.

Во неодамнешната изјава пренесена од KCNA, портпаролот го бранеше правото на Северна Кореја да го зајакне своето оружје, велејќи дека нејзиниот „неодамнешен развој на оружје од нов тип е само дел од нејзините напори за модернизација на нејзината национална одбранбена способност“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Опомена? Кинеска ракета го осветли небото…

Небото над Малезија беше осветлено од делови…

Драма во Тетово: Маж и жена физички…

„На 29.07.2022 во 12.45 часот во СВР…

ЕУ го осуди вчерашниот напад во Ирак

Дипломатската служба на ЕУ го осуди вчерашниот…

Украинците во паника: Стравуваат од нов силен…

Украина очекува нов напад на руските копнени…

Девојка нападната на бензинска пумпа во Аеродром

На 21.06.2022 во 20:50 часот во Полициската…