Нов пад на бројот на заразени од коронавирус

t

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.688 тестови, а регистрирани се 96 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 55, Битола – 17, Штип – 4, Прилеп и Кавадарци – по 3, Велес, Гостивар и Струмица – по 2, Куманово, Тетово, Охрид, Кичево, Неготино, Ресен, Радовиш и Берово – по 1. Од вкупниот број на позитивни (96), регистрирани се 14 реинфекции.

Регистрирани сe 177 оздравени пациенти од: Скопје – 81, Битола – 24, Охрид – 12, Кавадарци – 8, Гостивар и Кичево – по 7, Прилеп – 6, Куманово, Ресен и Делчево – по 5, Струмица – 4, Гевгелија и Свети Николе – 3, Неготино – 2, Тетово, Радовиш, Виница, Крушево и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од Охрид на возраст од 85 години. Пријавеното лице е починато на 04.04.2022 година, во домашни услови. Кај починатото лице е регистриран коморбидитет.

Направени се 1.688 тестови преку: ИЈЗ-124, ЦЈЗ Скопје-80, ЦЈЗ Битола-41, ЦЈЗ Прилеп-23, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-33, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-11, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–84, Жан Митрев (Филип Втори)-32, Авицена-36, Биотек-56, Систина-38, лабораторија Лаор-37, Синлаб-6, Ремедика-10, Плодност-18, Генеа-14, Никоб Лаб-155, ВФВ Медикал-41, Ели Медика Плус-14, Ројал Медика–7, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–8, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-46, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 754

Досега во земјата се направени вкупно 1.992.684 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 308.390, бројот на оздравени пациенти е 298.099, на починати е 9.261, а бројот на активни случаи изнесува 1.030

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 144899, Активни 565

Куманово 16606, Активни 17

Битола 15095, Активни 157

Прилеп 14093, Активни 52

Тетово 13438, Активни 12

Кавадарци 10594, Активни 33

Велес 9718, Активни 17

Гостивар 9565, Активни 16

Охрид 8808, Активни 26

Струмица 8036, Активни 17

Штип 7998, Активни 19

Кичево 5597, Активни 23

Кочани 5067, Активни 6

Струга 4708, Активни 6

Гевгелија 4392, Активни 4

Неготино 3669, Активни 4

Ресен 2709, Активни 8

Свети Николе 2622, Активни 2

Радовиш 2525, Активни 12

Крива Паланка 2413, Активни 3

Делчево 1972, Активни 10

Дебар 1673, Активни 0

Берово 1644, Активни 2

Валандово 1480, Активни 0

Виница 1387, Активни 4

Пробиштип 1264, Активни 0

Богданци 1019, Активни 1

Кратово 962, Активни 2

Крушево 928, Активни 4

Демир Хисар 828, Активни 1

Македонски Брод 736, Активни 0

Демир Капија 591, Активни 5

Македонска Каменица 523, Активни 0

Пехчево 486, Активни 2

Дојран 345, Активни 0

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД свечено ја отвори постојаната воена база…

Американските копнени сили денеска ја добија својата…

Османи со директна порака до “огнените”: Срамота…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Османи: Косовски политичар кажа дека Ахмети е…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…