Објавено на:

Нов предлог: Украина планира да транзитира жито низ Белорусија?

t

Украина планира да транзитира жито низ Белорусија.

Заменик министерот за економија на Украина, Тарас Качка изјави дека се надева оти пристаништата ќе бидат деблокирани, за да може да продолжи нормалниот извоз на жито.

Качка рече дека, доколку тоа не се случи, можно е да се организира хуманитарен коридор низ Белорусија за транзит.

„Очигледно, интероперабилноста на железничките системи меѓу Украина, Белорусија и Литванија го покренува прашањето дека транспортот таму може да биде технички полесен. А, во отсуство на нормално функционирање на нашите пристаништа во Одеса и Николаев, можеме да го поставиме прашањето за отворање на еден вид на хуманитарен коридор низ Белорусија“, рече Качка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

САД праќаат нова тура воена помош во…

САД се подготвени да и дадат на…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…