Објавено на:

Нов раст на инфлацијата во Грција

t

Годишната инфлација во Грција бележи нов скок и од 10,2 отсто во април, достигна 11,3 проценти во месец мај што е нов, негативен рекорд за земјата во изминатите најмалку 25 години, јави дописничката на МИА од Атина.

Според официјалните податоци од грчката служба за статистиката, за една година, од мај 2021 година, до мај годинава, најголемо зголемување на цените има кај природниот гас за 172,7 отсто, електричната енергија е за 80,2 проценти повисока, нафтата за греење се зголемила за 65,1 отсто, а зголемување на цените има и кај прехранбените продукти.

Во месец мај, споредбено со месец април годинава, има зголемување на цените на речиси сите производи, со исклучок на струјата (намалување за 4,6 отсто), а најголемо е зголемувањето на цената на природниот гас за 28,6 отсто, на бензинот за 7,3 отсто, на лебот за 3,4 отсто итн.

Инфлацијата во Грција во март беше 8,9 отсто, во април 10,2 отсто, а во мај 11,3 проценти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силен земјотрес на југот од Грција

Силен земјотрес со јачина од 5.2 степени…

Македонските туристи добиваат “изненадувања” во Грција: Најчесто…

Голем број на автомобили со македонски регистарски…

Добра вест за туристите: Грција нема да…

Сметаме дека во моментов бранот е во…

По 18 дена Мартин никаде го нема:…

Мартин Јовановски исчезна пред 18 дена од…

Нова трагедија во Грција: Загина 21 годишно…

Дваесетиедногодишен англиски турист, кој за време на…