Нов силен земјотрес на грчкиот остров Крит

t

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала рано утринава го погоди грчкиот остров Крит, соопшти Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија.

Нема извештаи за евентуална штета. Според грчките медиуми, земјотресот траел неколку секунди и бил интензивен.


Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар претходно соопшти дека земјотресот бил со јачина од 6,1 степени, пренесува Ројтерс.

Според ЕМСЦ, земјотресот бил на длабочина од 80 километри, додека грчкиот геодинамички институт соопшти дека е на длабочина од 42 километри.

Се чувствувал и во некои делови на Египет. Земјотрес со јачина од 3,4 степени претходно беше почувствуван околу полноќ во областите во близина на Солун, пишува „Катимерини“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грција на нозе: Исламска револуционерна гарда задржа…

Воената морнарица на Корпусот на Исламската револуционерна…

Мицотакис му врати на Ердоган: Не сака…

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во обраќањето на…

Кој не го почитува Преспанскиот договор? Грција…

Меморандумите со Македонија ќе бидат ратификувани кога…

Дендиас: Меморандумите со Скопје ќе бидат ратификувани…

Меморандумите со Северна Македонија ќе бидат ратификувани…

Силен земјотрес регистриран во близина на Источен…

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од…