Нов скок на цената на нафтата

t

Втора недела по ред цената на суровата нафта на светските берзи бележи постојан раст – цената на барел нафта од типот брент на лондонската берза денеска достигна 90 долари, што е највисоко ниво од крајот на минатата година.

Новите намалувања на производството и извозот на нафта во светот и неизвесноста во понудата придонесоа за растот на цената.

Саудиска Арабија, водечката членка на организацијата за извоз на нафта ОПЕК и најголемиот светски производител, потврди дека ќе го продолжи дополнителното намалување на производството на нафта за еден милион барели дневно до крајот на годината.

И Русија објави дека до крајот на годината го продолжува дополнителното намалување на извозот на црно злато за 300.000 барели дневно.

Загрижувачки е тоа што истовремено расте и побарувачката на нафта, па се стравува од нови поскапувања на црното злато.

Светските анализи покажуваат дека глобалната побарувачка за нафта ќе се зголеми за речиси четвртина до 2045 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ново поскапување: Цената на златото е на…

Цената на златото е на шестмесечен максимум.…

Грците го прекинаа транспортот на руската нафта…

Група големи грчки бродски компании ги суспендираа…

ЕУ во опасност од нова енергетска криза

Геополитичките тензии и предизвиците со снабдувањето би…

Паднаа цените на нафтата на светските берзи

На лондонската берза цената на барелот по…

(Фото) Цените на нафтата продолжуваат да растат…

Цените на нафтата продолжуваат да растат од…