Објавено на:

Нов удар: Русија деновиве ќе го прекине снабдувањето со гас за Финска?

t

Русија може да ја прекине испораката на гас за Финска оваа недела поради барањето на Москва да го плати гасот во рубли и поради желбата на Хелсинки да се приклучи на НАТО, објави денеска финскиот државен снабдувач со гас Гасум.

Во соопштението, Гасум рече дека не добил никакви информации во врска со прекинот на испораката на гас од руската компанија Гаспром експорт или руската компанија за пренос на гас, но дека се во тек подготовките во случај Москва да го исклучи гасот доцна петок или сабота.


„Гасум ќе продолжи да се подготвува за кризата заедно со своите клиенти и националните власти одговорни за итни снабдувања“, се вели во соопштението.

Извозот на руски гас во Финска од 1 јануари до 16 март годинава во просек изнесувал околу 3,2 милиони кубни метри дневно.

Минатиот петок Финскиот комитет за вонредни состојби објави дека е подготвен да се справи со проблемите во случај Русија да го прекине снабдувањето со природен гас.

Финска увезува најголем дел од својот гас од соседна Русија, но гасот сочинува само околу пет отсто од нејзината годишна потрошувачка на енергија, наведува британската агенција.

Минатиот петок Финскиот комитет за вонредни состојби објави дека е подготвен да се справи со проблемите во случај Русија да го прекине снабдувањето со природен гас.

Финска увезува најголем дел од својот гас од соседна Русија, но гасот сочинува само околу пет отсто од нејзината годишна потрошувачка на енергија, наведува британската агенција

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…

Американските дронови нема долго да издржат во…

Додека Вашингтон праќа беспилотни летала „Греј орел“…