Објавено на:

Нов удар: САД воведе нов пакет санкции за Русија – се цели и на Вселената!

t

САД воведоа нов пакет санкции против Русија поради војната во Украина. Како што соопштија од Белата куќа, санкциите се насочени кон операторите во технолошкиот сектор, како и кон обид на Вашингтон да ја спречи Москва да избегне досегашните санкции, објави „Ројтерс“.

Американското Министерство за финансии објави дека вовело санкции за 21 компанија и 13 лица, меѓу кои и најголемиот руски производител на чипови, извозникот „Микрон“.


Санкциите ќе го опфатат рускиот вселенски, поморски и електронски сектор.

Од министерството додаваат дека цел на последниот потег ќе бидат и „злонамерните сајбер напади“.

Ќе продолжиме да ја гаѓаме воената машина на Путин со санкции од сите агли, се додека не заврши оваа бесмислена војна – порача министерката, Џенет Јелен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина кон земјите од Г7: Гледајте си…

Пекинг го отфрли барањето на Г7 да…

Официјално: Русија денеска го прекина снабдувањето со…

Рускиот извоз на електрична енергија во Финска…

Русија дозволи евакуација на ранети од Азовстал:…

Руската армија воведе прекин на огнот во…

Лукашенко: Веќе се формирани единици од илјадници…

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека…

Шаленберг: Знаеме дека Русија има голем потенцијал…

Неопходно е ЕУ да помине од зборови…