Нов шок од Русија: Дали украинските војници биле користени како експериментални глувци за употреба на забранети дроги?

t

САД се вклучени во тестирањето на експериментални лекови на „доброволци“ од редовите на украинската војска, изјави командантот на руските сили за нуклеарна, биолошка и хемиска заштита, генерал-полковник Игор Кирилов за време на брифингот за медиумите во четвртокот.

„Продолжуваме да објавуваме информации за истражувањето со учество на украински воен персонал. Би сакал да напоменам дека таквата работа е забранета во Соединетите држави и ја врши војската надвор од земјата“, изјави службеникот.

Експерименталното тестирање на дрога дојде во рамките на таканаречениот проект UP-8, изложен од руската војска претходно овој месец.

„Според податоците објавени во бугарските медиуми, околу 20 украински војници загинале само за време на експериментите во лабораторијата во Харков, а уште 200 се хоспитализирани“, рече Кирилов, додавајќи дека „повеќе од четири илјади луѓе“ биле вклучени во тестирањето во Украина. .

Службеникот презентираше документ, наводно испратен од украинско воено аташе во САД до Министерството за одбрана на земјата во април минатата година. Документот ја нагласува средбата меѓу аташето и претставниците на американско-канадската компанија Skymount, која е вклучена во истражувања поврзани со вештачката интелигенција.

Според документот, компанијата им ги демонстрирала на украинските власти своите решенија за набљудување на долг дострел, како и Deep Drug AI, систем кој се користи за скрининг и развој на лекови. Според неговите програмери, системот „врши работа од 60 луѓе на ден, значително намалувајќи ги часовите за рачна работа за да генерира нови целни молекули од постоечки, однапред одобрени лекови“.

„Добиените документи потврдуваат обид за тестирање на претходно непроверена дрога врз [украинските војници]. Станува збор за скрининг системот за фармацевтски производи „Длабока дрога“, кои не ја поминале процедурата за лиценцирање во САД и Канада“, изјави Кирилов.

Посебниот цинизам на американските спонзори лежи во фактот што инвеститорот, компанијата Skymount, понуди да го купи системот на комерцијална основа, и покрај фактот што вработени во Министерството за одбрана на Украина беа вклучени како волонтери.

Украина не е првата земја што стана полигон за фармацевтски истражувања поддржани од американската војска, истакна Кирилов. Во 2010 година, на пример, Индонезија го затвори Медицинскиот центар на американската морнарица во Џакарта, кој очигледно бил вклучен во слични истражувања, поради „бројни прекршувања“, додаде тој.

Москва ги покрена наводите за сомнителни фармацевтски и биолошки истражувања спонзорирани од САД кои се одвиваат во тајни лаборатории расфрлани низ Украина, откако испрати војници во соседната земја кон крајот на февруари. Офанзивата дојде по седумгодишниот ќор-сокак поради неуспехот на Украина да ги спроведе условите од договорите од Минск и евентуалното признавање од страна на Русија на републиките во Донецк и Луганск.

Протоколите со посредство на Германија и Франција беа дизајнирани да го регулираат статусот на тие региони во рамките на украинската држава. Русија сега побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на воениот блок на НАТО предводен од САД. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана и ги негираше тврдењата дека планирала насилно повторно да ги заземе двете републики.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…

Анкета во Запорожје: 93% од гласачите на…

Огромното мнозинство гласачи кои првиот ден учествуваа…

Поранешни руски генерали смируваат: Малку е веројатно…

Русија веројатно нема да користи нуклеарно оружје…