Објавено на:

Норвешка и донира на Украина 22 самоодни хаубици

t

Норвешка ѝ донираше на Украина 22 самоодни хаубици, вклучувајќи резервни делови, муниција и друга опрема, соопшти денеска норвешкото Министерство за одбрана.

– Норвешката Влада од безбедносни причини чекаше со јавното објавување на донацијата. Идните донации можеби нема да се објавуваат или коментираат, се вели во соопштението на норвешкото министерство.

И полскиот премиер Матеуш Моравјецки вчера изјави дека неговата земја со Украина го склучува најголемиот договор за испорака на оружје за Киев во последните 30 години.

За време на неговата посета на фабриката за оружје Хута Сталова Вола (ХСВ), Моравјецки објасни дека договорот вклучува испорака на повеќе од 50 хаубици во Украина во вредност од 650 милиони евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Скопјанка претепана од сопругот

На 10.08.2022 во 01.50 часот 42-годишна жена…

Трамп повеќе од 440 пати се повикал…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повеќе од…

Србија ја укина забраната за извоз на…

Владата на Република Србија на денешната седница…

Ковачевски: Можност Македонија да биде мапирана од…

Во Република Северна Македонија првпат ќе се…

Гласачките ливчиња за изборите на 20 август…

ДИК ги усвои измените на финансискиот план,…