Објавено на:

НОРВЕШКА СЕ ПИШМАНИ: Ѝ ги враќа на Франција воените хеликоптери бидејќи се небезбедни, парите ги бара назад

t

Норвешка ќе ги врати воените хеликоптери NH90 што ги нарача од француската NH Industries бидејќи тие се или несигурни или доцна се испорачани, изјавија денска министерот за одбрана и командантот на армијата.

Владата, исто така, ќе бара враќање на 523 милиони долари плус камати и други трошоци од NH Industries, која е во сопственост на Airbus Helicopters, италијански Leonard и Fokker Aerostructures од Холандија.

– Без разлика колку часови работат нашите техничари и колку делови ќе нарачаме, тоа никогаш нема да му овозможи на NH90 да ги исполни барањата на норвешките вооружени сили, рече министерот за одбрана Бјерн Арилд Грам на прес-конференција.

Договор за 14 хеликоптери беше потпишан во 2001 година, но Норвешка доби само осум, соопшти Министерството.

– Имаме хеликоптер што не функционира како што треба, изјави генералот Еирик Кристоферсен, командант на норвешките вооружени сили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

И МЗ се огласи за мајмунските сипаници…

Од Институтот за јавно здравје сме информирани…

Тридневна жалост во Црна Гора по трагедијата…

Владата на Црна Гора ќе прогласи тридневна…

Медведев: Има нуклеарки и во ЕУ, и…

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев упати скриена…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Свети Евдоким Роден во Кападокија од благочестиви…