Објавено на:

Норвешка соопшти тажна вест: Четворицата членови на екипажот на урнатиот американски авион се мртви

t

Во несреќата загинаа сите четворица членови на екипажот во авионот МВ-22Б Оспреј на американскиот марински корпус кој се урна во петокот во Норвешка, објави локалната полиција во саботата. Авионот, кој е спој меѓу обичен хеликоптер и авион со турбопроп, учествуваше во воената вежба на НАТО „Ладна реакција“ во скандинавската земја.

Според соопштението на норвешката војска, авионот V-22 Osprey вршел тренинг лет, а во петокот во 18 часот по локално време требало да пристигне во воздухопловната база Бодо. Авионот, сепак, исчезна.

Местото на несреќата беше лоцирано од воздух подоцна истиот ден. Сепак, неповолните временски услови во областа каде што падна V-22 Osprey ги попречија спасувачките напори во петокот, при што силните ветрови ги спречија хеликоптерите да слетаат на локацијата. Спасувачите на крајот стигнаа до урнатините по копно во саботата наутро.

Ивар Бо Нилсон од полицијата на округот Нордленд изјави за медиумите дека „за жал е потврдено дека сите четворица во авионот загинале“. Според извештаите, сите четворица биле државјани на САД.

Во својата саботна објава на Твитер, норвешкиот премиер, Јонас Гар Сторе, изрази „најдлабоко сочувство“ до „семејствата на војниците, роднините и колегите војници во нивната единица“.

Засега не е јасно што ја предизвикало несреќата, а истрагата е веќе започната.

Норвешките вооружени сили објавија дека и покрај инцидентот, вежбите на Студената реакција „ќе продолжат според планираното, со мерките што треба да ги преземеме поради временските услови“.

Годишната вежба, чија цел е тестирање на способностите и соработката на воената алијанса во негостопримливата клима на северна Скандинавија, започна на 14 март и треба да заврши на 1 април. Околу 30.000 војници, 220 авиони и 50 бродови од 27 земји, вклучително и Финска и Шведска, кои не се членки на НАТО, учествуваат на вежбите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Столтенберг ги осуди ракетните тестирања на Северна…

НАТО упати критики кон Северна Кореја поради…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Се согласувам со…

На прашање на Инфомакс дали премиерот Ковачевски…

Да им се спротивставиме на ѓаволите: Муслиманските…

Муфтиите од Кавказ ги повикаа муслиманите да…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…

Кисинџер: Неразумни се обидите на САД да…

Обидите на Вашингтон да ја вклучи Украина…