Објавено на:

Норвешкиот премиер му се јавил на Путин за да ја прекине војната во Украина

t

Норвешкиот премиер, Јонас Гар Стере, имал едночасовен телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин

Како што соопшти кабинетот на норвешкиот премиер, тема на разговор била Украина.

Побарав од претседателот итно да ја прекине војната во Украина, да ги повлече руските трупи и да обезбеди хуманитарен пристап. Имаме многу ограничени очекувања за тоа што би можело да се постигне, но ништо не треба да остане непроверено во ситуацијата во која се наоѓаме сега – изјави Стере, цитиран од „Ројтерс“.

Од кабинетот на неговиот кабинет соопштија дека телефонскиот повик се случил на иницијатива на Норвешка, откако Стере првпат разговарал за тоа со сојузниците во Европа и САД.

Норвешка е членка на НАТО која дели граница со Русија на Арктикот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Ој бе, легнете си со жените:…

Нов статус на пратеникот и лидер на…

(Фото) Путин потпиша декрети за признавање на…

Путин потпиша декрети за признавање на окупираните…

Бајден: Иан можно е да биде најсмртоносниот…

Тој рече дека бројките се уште не…

Гутереш: Нема место за анексии во современиот…

Рускиот претседател Владимир Путин утре ќе иницира…

(Видео) Автомобил се движи ,,рикверц” на патот…

На Фејсбук страницата на Гласот на Америка…