Носорог убил чувар во зоолошка и тешко ранил уште едно лице

t

Чувар во зоолошка убиен од носорог, а друго лице било сериозно повредено откако биле нападнати од носорог, полицијата во Салцбург соопшти во вторникот.

Носорогот ја нападнал 33 годишната чуварка додека го згрижувала животното рано сабајле во живеалиштето во зоолошката Хелбрун во Салцбург, објави полицијата во изјава за медиумите. Жената искусен чувар во зоолошката починала на самото место на трагедијата.

Уште еден чувар, 34 годишен Австриец, исто така бил нападнат од носорогот додека пробувал да ѝ помогне на колешката. Тој бил сериозно поврден и однесен во Универзитетската клиника во Салцбург, каде бил подложен на итна операција. додаде полицијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Масовен ракетен напад од Либан врз северен…

Од 30 во 50 ракети денеска биле…

Макрон го опоменал Нетанјаху: Има премногу цивилни…

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор…

Се дозна кои земји-членки се против украинското…

Австрија и Унгарија се меѓу членките на…

Руската војска го осуети новиот украински план…

Поморската авијација пронашла и уништила украински глисер…