Носталгично: Интернет Експлорер официјално во пензија

t

Од 15 јуни, Мајкрософт ќе престане да обезбедува техничка поддршка за најновата верзија на тој прелистувач, Internet Explorer 11.

Компанијата објави пред повеќе од една година дека Explorer ќе биде отстранет од повеќето верзии на Windows 10. Windows 11, објавен минатата година, дури и не беше вклучен во неговата надградба.


Internet Explorer првпат се појави во 1995 година, како дел од Windows 95.

Во 2016 година, Мајкрософт престана да го развива на сметка на својот нов прелистувач, Edge.

„Explorer“ порано беше најкористениот интернет прелистувач, а врвот го достигна во 2003 година со 95 проценти удел на пазарот.

Неговата употреба е значително намалена со лансирањето на Firefox (2004), Google Chrome (2008) и зголемената популарност на мобилните оперативни системи, како што се Android и iOS, кои не поддржуваат Internet Explorer.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Носталгично: Интернет Експлорер официјално во пензија

Од 15 јуни, Мајкрософт ќе престане да…

Женствените Русинки го предомислија „OnlyFans“ па им…

По економските санкции во Русија поради инвазијата…

Домашните агро-производители наскоро ќе ги пласираат своите…

Петнаесет македонски агро-производители бесплатно ги усовршија своите…

Трговската војна САД-Кина се прелеа и на…

Сајтовите за е-трговија управувани од кинеските компании…

25-годишна прилепчанка хакирала платежна картичка и онлајн…

СВР Битола поднесе кривична пријава против Н.Б.(25)…