Објавено на:

Ноќна воена парада: Северна Кореја претстави нова интерконтинентална балистичка ракета

t

Нова севернокорејска интерконтинентална балистичка ракета беше претставена на воената парада по повод 75-годишнината од основањето на севернокорејската армија во Пјонгјанг. Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун присуствуваше на воена парада со својата ќерка. На парадата учествуваа околу 22.000 луѓе.

Беше претставена и нова варијанта на интерконтиненталната балистичка ракета Хвасонг-17. Прикажани се и тактички нуклеарни единици. Покрај интерконтиненталните ракети, крстосувачките ракети, повеќецевните фрлачи, невидливите дронови…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЌЕ ПАДНЕ СЕВЕРНА?! “Преспанскиот договор” во четврток…

Предметот во кој е оспорен Указот и…

САД ќе воведат санкции кон Русија и…

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден нема…

Ким Јонг Ун: Северна Кореја ќе ѝ…

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун му ветил на…

(Фото) Опасната сестра на Ким го придружува…

На сликата се гледа како сестрата на…

Путин и Ким се ракуваа: Русија ќе…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва…