Објавено на:

Обама за пресудата: Ова е напад на суштинските слободи

t

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама во петокот ја осуди одлуката на Врховниот суд за соборување на Ро против Вејд, нарекувајќи ја напад на „суштинските слободи“ кои ги доживуваат милиони Американци.

Обама во изјави дека „Врховниот суд не само што го смени речиси 50-годишниот преседан, туку и најинтензивно личната одлука што некој може да ја донесе на каприците на политичарите и идеолозите – напаѓање на суштинските слободи на милиони Американци“.

Тој истакна дека ширум САД, државите се преселиле да донесат нацрт-закони со кои се ограничува пристапот до абортус.

Во заедничката изјава со неговата сопруга, Мишел Обама, Барак рече дека „она што Ро го призна е дека слободата содржана во Четиринаесеттиот амандман на Уставот бара од сите нас да уживаме во сферата од нашите животи што не подлежи на мешање од државата“.

Поранешниот претседател, исто така, рече дека одлуката веројатно нема значително да ги намали абортусите, кои, според него, се намалуваат во изминатите неколку децении како резултат на подобриот пристап до контрацепција и образование.

Обама истакна дека најмногу ќе бидат погодени оние без доволно пари, пристап до превоз и отсуство од работа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД со предупредување за Турција: Да не…

Соединетите Американски Држави ја предупредија Турција да…

Жртви би биле 5 милијарди луѓе: Кој…

Кои земји би можеле да ја преживеат…

Фенгхе: Кина не може да се “скроти”,…

Кинеската Народноослободителна армија не се плаши од…

ФБИ: Безбедносните агенции се соочуваат со закани…

Федералното биро за истраги и Министерството за…

Захарова: На САД не им успеа да…

Плановите на САД да ја изолираат Русија…