Обединета македонска дијаспора: Владата ВЕДНАШ да го затвори клубот “Ванчо Михајлов”

t

Одговор на Обединета Македонска Дијаспора, како водечка организација на Македонците надвор од Македонија, за денешната лажна информација од претседателот на Бугарија, Румен Радев за наводните “концентрациони логори” во Македонија.

-Радев е еден од причините зошто односите помеѓу Македонија и Бугарија се влошуваат. Бугарските државни ставови се ксенофобични и дискриминаторни.

ОМД бара од Владата на Република Македонија под итно да се затвори Бугарскиот културен центар во Битола “Ванчо Михајлов”. Се друго е изговор. Македонија е Европска земја, порачуваат тие.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Акциска контрола на МВР: Казина во Прилеп,…

При спроведена контрола од страна на припадници…

Кривична пријава за директорот на битолски “Водовод”…

СВР Битола до Основното јавно обвинителство Битола,…

ХАОС: Прилепчанец се шетал со гранта по…

Прилепчанец се шетал со граната по Широк…

Македонски и норвешки државјанин ги изгубија животите:…

Попладнево во тешка сообраќајна несреќа што се…

Масовна тепачка во Битола, едно лице е…

На 04.02.2023 во 03:08 часот во СВР…