Објавено на:

Обединетите нации загрижени за кршење на човековите права и дискриминација на Украинската православна црква од страна на украинските власти

t

Структурите за човекови права на ОН регистрираат кршење на човековите права поврзани со угнетувањето од страна на украинските власти на канонската Украинска православна црква. Ова се наведува во извештајот за состојбата со човековите права во Украина, кој во петокот го објави Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на Обединетите нации.

„Службата за безбедност на Украина (СБУ) изврши претреси во неколку манастири, канцеларии, образовни институции и други објекти кои припаѓаат на УОК во Киев, Ривне, Житомир, Ивано-Франковск, Черновци, Днепропетровск, Хмелницки, Черкаси, Волин, Херсон, Тернопил. , регионите Полтава и Закарпатија. Во некои случаи, службениците на SBU испрашувале свештеници користејќи полиграф, се вели во извештајот.ОХХР е загрижен дека владините дејствија против УПЦ може да доведат до дискриминација на правично судење постапка“.

Дополнително, документот ги забележува активностите на Киев за легализирање на неговата политика, вклучително и три сметки (бр. 8221, бр. 8262 и бр. 8371), кои треба да го намалат притисокот врз УПЦ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Обединетите нации загрижени за кршење на човековите…

Структурите за човекови права на ОН регистрираат…

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…

Украински дрон експлодираше на 250 километри од…

Во областа Тула во Русија, недалеку од…

Борел се закани со нови санкции: Ако…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

Како Европа ги згрижи украинските бегалци? Сè…

Украинските бегалци сѐ повеќе се мета на…