Обединети против сè македонско: Грција ќе ѝ дозволи на Бугарија да изгради споменик на Гоце Делчев во Баница!

t

Ќе ја поддржам иницијативата за подигање спомен плоча на Гоце Делчев во селото Баница во денешна Грција по повод 120-годишнината од неговото убиство, што ќе се случи во 2023 година. Претседателот Румен Радев ова го изјави како одговор на прашање од БГНЕС дали во селото Баница ќе биде поставена спомен плоча на македонскиот револуционер.

Бугарија и Грција ги оставија настрана сите противречности во минатото и во моментов се модел и пример за стратешко партнерство и разбирање, рече шефот на бугарската држава. Не гледам проблем, Грција, која е суверена држава, и се грижи за спомениците на нејзината територија, треба да даде можност за таков споменик, особено што Гоце Делчев е бранител на слободата на сите луѓе, без разлика во која земја живееле, рече Радев. „Јас го гледам светот како поле за културен натпревар“, ги цитираше шефот на државата зборовите на Гоце Делчев и посочи дека токму тоа го прават денеска со Република Грција.

Доколку има барање за поставување спомен плоча на Гоце Делчев во сереското село Баница, надлежните органи ќе го разгледаат. Ова го изјави за БГНЕС грчката претседателка Катерина Сакеларопулу. „Мермерна плоча во мојата земја може да ја разгледаат надлежните органи“, додаде таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Добро е што официјална Софија сака…

На ниво на односи помеѓу две страни…

Демерџиев му кажал на Спасовски: Говорот на…

Република Македонија, односно Оливер Спасовски ветил дека…

Патриот е кога не е на функција?…

Власта да не се однесува како бугарска…

“Македонските Бугари” неделава ќе плачат на средба…

Комесарот за соседство и проширување на Европската…

Министрите за внатрешни на Македонија и Бугарија…

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и…