Објавено на:

Обид за атентат на заменик-градоначалникот на Мелитопол!

t

Обид за убиство на заменик-градоначалникот на Мелитопол, Микола Волик, во близина на неговиот дом, јавуваат руските медиуми.

Како што изјави за Спутник, членот на Главниот административен совет на регионот Запорожје, Владимир Рогов, во нападот нема повредени.

Обидот за атентат се случи вчера рано наутро, кога тој (Волик) излегуваше од куќата, од неговиот влез. Тоа беше импровизирана експлозивна направа, една од оние што ги користеа терористите на Зеленски. Беше исполнета со експлозивни елементи и за среќа ниту тој, ниту жителите не се повредени, рече Рогов.

Моќта на импровизираната експлозивна направа, според прелиминарните проценки, била околу 2,5 килограми во противвредност на ТНТ, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од поддршката: Германија нема да ѝ…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека неговата…

Зеленски призна: Ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави синоќа…

“Тешко на Русите”: Украинците тврдат дека уништиле…

Украинската војска денеска преку објава на Фејсбук…

Османи: На Русија и одговара да ги…

Руската Федерација е еден од факторите на…