Објавено на:

Обид за атентат на њујоршкиот конгресмен Зелдин: Напаѓачот доби ослободителна пресуда!

t

Во четвртокот вечерта беше извршен обид за атентат врз њујоршкиот конгресмен Ли Зелдин на настан во врска со изборна кампања.

Осомничениот, 43-годишниот Дејвид Г. Јакубонис, скокна на сцената мавтајќи со оружје и замавна по вратот на конгресменот.

Претставникот Зелдин објави изјава за ужасниот напад на Твитер.

„Неговите зборови додека се обидуваше да ме избоде пред неколку часа беа „заврши“, но неколку присутни, вклучително и @EspositoforNY, брзо скокнаа во акција и се справија со момчето“, рече Зелдин. „Спроведувањето на законот беше на лице место за неколку минути.

„Напаѓачот најверојатно ќе биде веднаш ослободен според законите на Њујорк“, додаде Зелдин. Се испостави дека подоцна се покажа дека е точен.

Канцеларијата на шерифот на округот Монро објави соопштение во кое се вели дека Јакубонис бил ослободен по негово признание.

„На 21 јули 2022 година околу 20:00 часот, претставникот Ли Зелдин беше на сцената држејќи говор за кампањата во Поштата за ветерани од странски војни 8495 на 300 Macedon Center Road, во градот Перинтон“, се вели во соопштението. „Еден маж од толпата се искачи на бината и му пријде на Зелдин. Мажот имал оружје во раката, го замавнал кон вратот на Зелдин и му рекол: „Готов си“.

„Членовите на публиката и кампањата на пратеникот Зелдин го задржаа мажот додека не пристигнаа полицајците и не го приведоа“, се вели во објаснувањето. „Немаше повредени. Осомничениот е идентификуван како Дејвид Г. Јакубонис, 43-годишен од Ферпорт“.

„Јакубонис е обвинет за: Обид за напад во втор степен “, се додава во соопштението. „Јакубонис беше изведен пред градскиот суд во Перинтон и ослободен по сопствено признание“.

Обидот за политички атентат извршен врз Ли Зелдин беше покриен со прилично пригушена реакција во националните медиуми.

Во јуни имаше обид за политички атентат врз конзервативниот судија на Врховниот суд Брет Кавано, кој исто така беше проследен со малку негодувања од администрацијата на Бајден.

Демократската партија проповеда „молчењето е насилство“ кога станува збор за напади извршени врз членови на нивната партија. Значи, што треба да направат Американците од нивниот молк за овие политички мотивирани напади?

Тешко е да се замисли сценарио во кое екстремист би се обидел да изврши атентат врз демократски член на Конгресот, како што е сопартиецот од Њујорк, Александрија Окасио-Кортез, без експлозивно медиумско покривање.

Но, ако е конзервативец кој е нападнат, на мејнстрим медиумите се чини дека не им е грижа. Тоа е екстремно опасен медиумски двоен стандард што изневерува на чија страна навистина се новинарите-активисти, пишуваат дел од медимите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Федералниот суд пресече: Жителите на Њујорк ќе…

Американскиот федерален суд денеска ја блокираше одлуката…

Трагедија во Њујорк: Во снежно невреме загинаа…

Силна снежна бура ја погоди американската сојузна…

27 години од атентатот врз Киро Глигоров:…

На денешен ден пред 27 години врз…

И Македонија ќе “ќари”: Продадена резиденцијата на…

Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија…

Косовската влада потврди: Планиран бил атентат врз…

Владата на Косово потврди дека имала информации…